Z lokalnej sieci...
![]() |
Pobieranie wody z wodociągu nie bez powodu jest uważane za najwygodniejsze. Oczywiście po pokonaniu pierwszych trudności, które często towarzyszą budowie przytacza |
Aby zaopatrywać dom z lokalnej sieci wodociągowej, trzeba zbudować przyłącze. Jest to przewód łączący sieć wodociągową z domową instalacją, z zamontowanym na nim wodomierzem i zaworem odcinającym.
Wybudowanie przyłącza wymaga załatwienia wielu formalności oraz poniesienia kosztów, ale ten sposób zaopatrzenia domu w wodę jest wygodniejszy niż czerpanie jej z własnego ujęcia.
Korzystanie z wodociągu w zasadzie nie wymaga żadnej obsługi, jeśli nie liczyć konieczności wymiany wodomierzy co pewien czas (zwykle co pięć lat). Woda wodociągowa ma stale kontrolowaną jakość i pijąc ją, nie musimy się obawiać o zdrowie. Nawet jeżeli jest niesmaczna, jej jakość można polepszyć w dość prosty i niedrogi sposób. Wystarczy przepuścić przez filtry tę jej część, która jest przeznaczona do picia. Dzięki ciśnieniu w sieci wodociągowej jest też utrzymywane odpowiednie ciśnienie wody w domowej instalacji. Nie jest do tego potrzebna pompa, więc nie musimy ponosić kosztów związanych z jej zakupem i eksploatacją. Gdy pobieramy wodę z lokalnej sieci wodociągowej, musimy płacić zakładowi wodociągowemu za jej zużycie. Każdy zakład ustala własną cenę metra sześciennego wody. Rozliczenie następuje na podstawie odczytów wodomierza. Jeśli nasz dom jest również podłączony do sieci kanalizacyjnej, to na podstawie wskazań wodomierza są też naliczane opłaty za ścieki. Przyjmuje się, że ilość powstających ścieków jest równa 90-100% ilości zużytej wody.