Prosto do domu
![]() |
Większe zbiorniki hydroforowe ustawia się pionowo |
Rodzaj materiałów użytych do wykonania przyłącza wodnego, średnice, trasa przebiegu i zalecenia montażowe są ustalane przez projektanta w porozumieniu z lokalnym zakładem wodociągowym i opisane w projekcie.
Przyłącze doprowadzające wodę do domu prowadzi się najczęściej prostopadle do przewodu magistralnego, bez załamań (tylko w uzasadnionych przypadkach są możliwe odstępstwa).
Układa się je ze spadkiem minimum 2% w kierunku przewodu wodociągowego. Używa się przewodów o średnicy 32, 40 lub 50 mm. Dobiera się ją do wielkości zapotrzebowania na wodę, czyli planowanego zużycia wody w domu z uwzględnieniem liczby punktów poboru. Do zaopatrzenia w wodę domów jednorodzinnych bardzo rzadko są konieczne większe średnice.
Obecnie stosuje się przede wszystkim rury polietylenowe (PE). Układa sieje na podsypce z piasku i obsypuje wokół również warstwą piasku. W ofercie producentów są też rury trójwarstwowe z PE, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Układanie wokół nich podsypki i osypki nie jest konieczne. Używa się rur giętych, łączy się je przez zgrzewanie lub z użyciem kształtek samozaciskowych z uszczelkami. Do budowy przyłączy można też stosować rury żeliwne z wewnętrzną powloką cementową lub poliuretanową.
Uwaga! Nie należy łączyć różnych materiałów w jednym przyłączu.
W miejscu włączenia przyłącza do przewodu magistralnego montuje się tak zwaną nawiertkę. Dzięki niej można wykonać podłączenie bez konieczności zamykania przepływu wody. Nawiertka może być wyposażona w zawór pozwalający odcinać dopływ wody na podłączeniu bez konieczności stosowania dodatkowego zaworu. Na głębokości około 30 cm nad przyłączami PE należy układać taśmę lokalizacyjno-ostrzegawczą. W pasie szerokości 2 m nad przyłączem nie powinno się sadzić drzew, krzewów, ani lokalizować obiektów małej architektury.