Instalacja wodna

Jak założyć przyłącze wodne do Twojego domu


Studzienne możliwości


Zakręcaj kran podczas mycia włosów, zębów lub golenia
Zakręcaj kran podczas mycia włosów, zębów lub golenia

Odpowiednie dopasowanie pompy do obsługiwanej przez nią instalacji i ujęcia wody jest bardzo ważne.


Dobrze dobrana zapewnia użytkownikom wygodę:
dostarcza dostateczną ilość wody, nawet wtedy, gdy jest pobierana jednocześnie w kilku miejscach, nie niszczy ujęcia zbyt gwałtownym poborem z warstwy wodonośnej i pozwala na ekonomiczne zużycie energii elektrycznej.
Do studni kopanej - o ile pozwala na to poziom zwierciadła wody - warto wybrać pompę samozasysającą. Można ją umieścić w budynku lub w specjalnie przeznaczonym miejscu w górnej części studni (nad poziomem wody). Gdy zwierciadło wody jest na głębokości kilkunastu metrów (maksymalnie dwudziestu), można wybrać pompę zatapialną i zamontować ją w studni. Pompy głębinowe nie są polecane do studni kopanych.
Do studni abisyńskich również najlepiej wybrać pompę samozasysającą.
Do wierconych są przeznaczone pompy głębinowe. Jeśli zwierciadło wody jest na poziomie powyżej 20 m, można też zastosować pompę zatapialną, ale musi mieć odpowiednio małą średnicę, aby się zmieściła w studni. Pompy samozasysające są zwykle tańsze od pomp głębinowych podobnej klasy. Dlatego, o ile jest możliwe spełnienie warunku dotyczącego odległości pompy od zwierciadła wody, nie warto przepłacać za pompę głębinową. Zawsze warto poradzić się fachowców, którzy pomogą wybrać rozwiązanie technicznie możliwe do zrealizowania, a przy tym najbardziej opłacalne.