Systemy rur
![]() |
Przewód z zimną wodą z prawej, z ciepłą - z lewej. Odwrotnie jest nie tylko niewygodnie, ale może być nawet niebezpiecznie |
Do wykonania instalacji wodnej można użyć tworzywa lub miedzi. Rury mają zwykle średnicę 15, 20, 25 lub 32 mm, zależnie od materiału, z jakiego są zrobione i liczby urządzeń, które zaopatrują w wodę. Rury z tworzywa nie korodują, są lekkie, łatwo je transportować i montować. Na instalacje zimnej wody zwykle wybiera się najprostsze odmiany tworzywa: polietylen PE, polibutylen PB czy polipropylen PR Można też stosować rury o lepszych właściwościach (polietylenu usieciowanego PE-X, wielowarstwowe), ale jest to nieekonomiczne, bo są zwykle droższe. Zależnie od systemu rury się klei, zgrzewa, zaprasowuje lub skręca. Aby otrzymać żądany kształt instalacji, używa się kolanek, trójników lub innych złączek. Połączenia trzeba robić bardzo starannie i dokładnie według wytycznych producenta systemu. Dzięki temu otrzymamy system szczelny i trwały. Rury z tworzywa mogą być miękkie (giętkie) i wówczas są sprzedawane w zwojach, na przykład stumetrowych, albo twarde - dostępne w odcinkach kilkumetrowych (maksymalnie mają długość 6 m). Rury miedziane też są lekkie, bardzo trwałe, proste w montażu. Mają gładkie wewnętrzne powierzchnie, dlatego nie zarastają kamieniem. Miękkie, podobnie jak te z tworzywa, są giętkie i dają się łatwo kształtować, co zmniejsza liczbę połączeń i skraca czas wykonania instalacji. Twarde łączy się złączkami lub lutuje.
Uwaga! Nie zaleca się stosowania rur z miedzi tam, gdzie woda jest miękka.
Jeśli w instalacji z tworzywa ma być zamontowane urządzenie do podgrzewania wody, bezpośrednio do niego montuje się rurę stalową lub miedzianą o długości około 0,5 m, a dalszą część instalacji robi się z tworzywa.
Wyposażenie.
W domowych instalacjach zwykle stosuje się zawory odcinające kulowe, które umożliwiają wyłączenie z pracy odcinka przewodów lub urządzenia (wodomierza, filtra). Na podłączeniu do baterii najlepiej montować zawory kątowe z osadnikiem, dodatkowo chroniące przed drobnymi zanieczyszczeniami mogącymi się znaleźć w wodzie. Armatura odcinająca, zwrotna czy punkty poboru powinny być tak zamocowane, aby nie obciążały przewodów.
Koszty
wykonania instalacji wodnej są bardzo różne. Ma na nie wpływ nie tylko wybrany materiał, ale też sposób łączenia. W systemach rur sztywnych znaczna część kosztów przypada na kształtki. W instalacji z rur giętkich, nie trzeba stosować kształtek, ale konieczne są rozdzielacze. Zawory do odcinania przepływu wody to koszt 10-15 zł, wyposażone w filtr mechaniczny kosztują 12-22 zł.