Instalacja wodna

Jak założyć przyłącze wodne do Twojego domu


Pompy do wody


Połączenia rur trzeba zrobić niezwykle starannie, zwłaszcza gdy instalacja jest rozprowadzona w warstwach podłogi
Połączenia rur trzeba zrobić niezwykle starannie, zwłaszcza gdy instalacja jest rozprowadzona w warstwach podłogi
Materiały,
z których jest wykonana pompa, muszą być trwale i odporne na korozję. Dodatkowo elementy, które będą miały styczność z pompowaną wodą - nie mogą stwarzać zagrożenia dla zdrowia. Korpus pompy, czyli obudowa, może być ze stali szlachetnej, żeliwa z powloką antykorozyjną, mosiądzu albo z tworzywa sztucznego. Najlepiej, aby wirnik pompy i obudowa silnika, były zrobione ze stali szlachetnej, bo wówczas są najtrwalsze. Wirniki są też robione z tworzywa sztucznego (na przykład z norylu).
Uwaga! Pompy, które przez cały czas pracy, są zanurzone w wodzie, na przykład głębinowe, są często w całości zrobione z wysokiej jakości stali nierdzewnej.


Wyposażenie.
Ważne jest też, jakie zabezpieczenia ma pompa. Może to być zabezpieczenie przed sucho-biegiem, które spowoduje wyłączenie silnika w momencie, gdy obniży się poziom wody w studni i będzie niebezpieczeństwo, że rompa albo króciec ssawny wynurzą się z wody. Silnik pompy może mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem (powoduje ono zatrzymanie pracy silnika do momentu jego ostygnięcia i ponowne uruchomienie) czy przeciążeniem (wyłączenie silnika przy nadmiernym spadku prędkości obrotowej w stosunku do nominalnej).W wyposażeniu pompy może też być zabezpieczenie przed skutkami wzrostu i spadku napięcia w sieci (urządzenie zostaje wyłączone, gdy jego spadek lub wzrost przekroczy zaprogramowaną wartość).

Koszty
Za pompę samo-zasysającą w komplecie ze zbiornikiem ciśnieniowym na wodę oraz wyłącznikiem ciśnieniowym trzeba zapłacić 700-1700 zł. Sama pompa głębinowa może kosztować od 960 do ponad 2 tys. zł. Wyłącznik ciśnieniowy to koszt 90-110 zł. Cena zbiornika hydroforowego zależy między innymi od jego wielkości. Za 20-litrowy trzeba zapłacić około 450 zł, za 200-litrowy - około 1,5 tys. zł